Historie florbalu

Florbalový míček v dnešní podobě paradoxně nevyvinuli florbalisté, ale baseballisté. Plastový děrovaný míček podobných rozměrů totiž sloužil k tréninku baseballových nadhazovačů. To je však spíše jen perlička k vyprávění o historii florbalu.

Vznik ve Skandinávii

Přestože první krůčky zaznamenala hra podobná dnešnímu florbalu v zámoří, počátky organizovaného florbalu jsou spojeny zejména se zeměmi skandinávkého ploostrova. Ve Švédsku se počátky hry zvané innebandy datují na začátek sedmdesátých let, finské saalibandy o několik let později. Již od počátku také tyto dvě země, ale především Švédsko udávaly florbalu směr vývoje, a stejně jako je ve fotbalu považována za kolébku sportu Anglie, ve florbalu stejná pocta přísluší Švédsku.

Švédsko se mj. také zasloužilo o organizaci prvních mezinárodních zápasů, udává směr pro vývoj pravidel, velice dobře funguje práce s mládeží, byly vydány metodiky tréninku.

Švýcarský unihockey

Vlastní cestou se florbal ubíral ve Švýcarsku. Tam se sportu říká unihockey a dlouhou dobu bylo pro Švýcary charakteristické, že brankář hrál po vzoru hokeje s hokejkou. Díky velké členské základně a částečnému nedostatku velkých hal se ve Švýcarsku začal prosazovat florbal na dvou různých velikostech hřiště. Grossfeld – velký florbal se hraje pouze na vrcholové úrovni v nejvyšších soutěžích, kleinfeld – malé hřiště se systémem 3+1 hraje převážná většina florbalistů ve výkonnostně nižších soutěžích. Dnes se řadí Švýcarsko vedle skandinávců k nejvyspělejším florbalovým zemím.

Florbal v Čechách

Do České republiky se florbal dostával třemi různými cestami. Vůbec první setkání s florbalem v České republice se pravděpodobně událo díky výměnnému pobytu studentů VŠE v Praze se studenty helsinské univerzity KY v roce 1984. Na svém zájezdu do Čech finové přivezli sadu florbalových hokejek a malá tělocvična na VŠE byla svědkem prvního historického zápasu mezi Finy a Čechy. Finští studenti v Čechách hokejky zanechali a vysokoškoláci kolem průkopníků českého florbalu Michala Bauera a Petra Chaloupky díky tomu asi rok hrávali florbal až do té doby, než se jim některé hole podařilo zničit. Díky tomu, že u nás nebylo možné nové florbalové hokejky zakoupit, následovala prodleva až do roku 1991, kdy se florbal opět objevil na scéně. Tentokrát díky cestovní kanceláři Excalibur a bratrům Vaculíkovým, kteří přivezli florbalové vybavení ze Švédska. Florbal se začal hrát díky této cestě tentokrát ve Střešovicích. V té době také oprášila hokejky skupinka kolem Michala Bauera a bývalí studenti VŠE opět začali hrát florbal. Třetí cesta florbalu do Čech je spojena s východočeskou Jaroměří, kam přivezli unihockey švýcarští Mettmenstetten Unicorns, kteří byli ve východních Čechách na předsezónním soustředění v roce 1992.

Rozšíření florbalu za řeku Moravu zajistil Marcel Pudich, který spolupracoval v firmě VDG s prvními průkopníky florbalu v Čechách a přivezl z Prahy florbalové vybavení do Ostravy a díky jeho iniciativě byly uspořádány na severu Moravy první florbalové turnaje. Historickým mezníkem pro český florbal se však stal zájezd střešovických průkopníků florbalu do Maďarska, odkud se do Čech přivezly první opravdové florbalové mantinely. Díky tomu se mohly začít hrát turnaje a sport získával na popularitě. Na těchto mantinelech také byly odehrány první oficiální turnaje, kvalifikace o 1. ligu a první ročník první florbalové ligy v roce 1994. Během několika dalších let se florbal rozšířil do všech dalších koutů Čech, velká florbalová centra vznikla kromě Prahy a Ostravy také v Liberci a v Brně. Florbalové soutěže se během šesti let rozrostly do úrovní pěti výkonnostních lig, vzniklo dvě stě nových oddílů a ligové soutěže za šest let organizovaného florbalu v Čechách hraje přes pět set družstev.

Dalším důležitým krokem byla cesta florbalu do škol a tím se ve velké míře dostal florbal do povědomí spousty dětí, vznikají školní týmy a školní ligy. Následně však také tlak na florbalovou metodiku a tak v roce 1997 vyšla první speciální publikace – základy florbalu. K největším akcím, které se ve florbalových Čechách udály bylo pořadatelství II. Mistrovství světa mužů v Praze a v Brně v roce 1998. V roce 2003 bylo v Praze uspořádáno 2. mistrovství světa juniorů, kde Česká republika získala bronzové medaile.

Vývoj florbalu

Florbal se dostával do povědomí stále ve více zemích a to byl motiv pro vytvoření zastřešující florbalové organizace, která bude brát pod svá křídla národní florbalové svazy. International Floorball Federation – IFF je organizace která sdružuje země, kde se hraje organizovaně florbal. Byla založena v roce 1986 ve švédské Huskvarně a u zrodu byli největší propagátoři florbalu v Evropě – Švédsko, Finsko a Švýcarsko.

Mezi členské země se postupně zařadili v roce 1991 Dánsko a Norsko, v roce 1992 Maďarsko, a v roce 1993 společně s Ruskem také Česká republika. Rok 1993 byl také spojen s první mezinárodní akcí velkého formátu. Uskutečnily se úvodní ročníky Europacupu (Poháru mistrů evropských zemí), když ženské týmy hostily Helsinki a muži hráli ve Stockholmu. V roce 1994, když do rodiny florbalu přibyla pětice Estonsko, Německo, Lotyšsko, USA a Japonsko se také poprvé hrálo ve Finsku o titul mistra Evropy.

Historickým milníkem se pro florbal stalo uspořádání prvního mistrovství světa, které proběhlo v květnu 1996 ve Švédsku. Organizátorům mistrovství se podařilo na finalové utkání zcela vyprodat obrovskou halu Globen. Finále mezi Švédskem a Finskem shlédlo neuvěřitelných 15.106 diváků.

Sjednocení pravidel

Mezinárodní florbalové federaci se podařilo v průběhu devadesátých let sjednotit pravidla a dnes má florbal ve stručnosti následující podobu pravidel:

  • Hraje se v halách na hřištích velikosti 40 x 20 metrů, hřiště je ohraničeno po celém obvodu mantinely vysokými 50 cm, branka má rozměry 160 x 115 cm.
  • Hrací čas je 3 x 20 minut s 10 minutovými přestávkami.
  • Na hřišti má každé družstvo 5 hráčů a jednoho brankáře, brankář nemá hokejku.
  • Utkání řídí dva rozhodčí s rovnocennou autoritou.
  • Hokejky i míček jsou vyrobeny z plastových materiálů.

Ve florbalu je především zakázán tvrdý kontakt s protihráčem, blokování, sekání, nebo kopání do soupeřovy hokejky. Nehraje se rukou ani hlavou, není povolena hra hokejkou nad úrovní kolen.

Na začátku nového tisíciletí registruje mezinárodní florbal 22 členských zemí v mezinárodní florbalové federaci, když jej podle statistik hraje přibližně 160 000 registrovaných hráčů ve více než 3000 klubech. Vývoj jde však rychle nahoru a tato čísla jsou pravděpodobně jen dočasným milníkem, neboť se předpokládá, že za několik let bude pokryta florbalem další část světa. Každoročně je pořádáno mistrovství světa, když sudé roky patří vrcholnému podniku mužů a liché roky hrají o titul mistryň světa ženy.

Nové florbalové země

Florbal získává velkou popularitu v dalších zemích. Vliv blízkého Finska je velice vidět v pobaltských zemích Estonsku a Lotyšsku. Německo a Rakousko se snaží kopírovat blízké Švýcarsko, Dánsko se učí od Švédska a Norska. Polsko a Maďarsko od Čechů. Sport však zapouští kořeny i v jiných – netradičních zemích. Na severu Evropy je slyšet o florbalu také z Nizozemska a Belgie a britských ostrovů. Nejnovějším teritoriem florbalu se však stává jih Evropy a to zejména Slovinsko, které těží z velice dobré házenkářské tradice, která dává sportu materiální zabezpečení v podobě hal. Mimo Evropu dorazil florbal i za moře. S úspěchem jej hrají Australané, Japonci a také Singapur a dá se očekávat, že díky tradici pozemního hokeje v dalších zemích Asie se dostane i do jiných zemí. Florbalové asociace jsou založeny také v Argentině, kde je velice populární in-line hokej, a dále v Brazílii a Venezuele. Obtížnou situaci má sport v USA a Kanadě, kde popularitu mají tradiční sporty basketbalu, baseballu, hokeje a amerického fotbalu, takže se florbalu věnují spíše jen skupinky studentů.